Autor: Marek Gola
Mój partner poszedł drugi raz siedzieć. Tym razem dostał 2 lata i 6 miesięcy. Chciałabym wiedzieć, kiedy może starać się o przepustkę lub o zwolnienie warunkowe będąc w warunkach recydywy?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.
Z treści Pani pytania wynika, że Pani partner drugi raz został skazany na karę pozbawienia wolności. W chwili obecnej kara wynosi 2 lata i 6 miesięcy. Zastanawia się Pani, kiedy będzie mógł starać się o przepustkę lub o zwolnienie warunkowe.
W pierwszej kolejności zasadnym jest ustalenie w treści wyroku, czy sąd nie zastrzegł niemożności skorzystania przez Pani partnera z warunkowego zwolnienia.
Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.
Skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej połowy kary. W przypadku jednak Pani partnera, jak mniemam, mamy do czynienia z recydywą, a to z kolei powoduje, że można warunkowo zwolnić skazanego po odbyciu dwóch trzecich kary, natomiast określonego w art. 64 § 2 po odbyciu trzech czwartych kary. Proszę zatem ustalić, czy w jego przypadku mamy do czynienia z art. 64 § 1 K.k. lub art. 64 § 2 K.k.
Jeżeli nie ma art. 64 § 1 lub § 2 K.k. wówczas warunkowe zwolnienie możliwe jest po odbyciu połowy kary pozbawienia wolności.
Jeżeli partner odbywa karę pozbawienia wolności w zamkniętym zakładzie karnym nie ma możliwości skorzystania z przepustki.
Historia Krzysztofa:
Krzysztof został skazany na 3 lata pozbawienia wolności za kradzież z włamaniem. Był to jego drugi wyrok, co oznaczało, że został uznany za recydywistę na podstawie art. 64 § 1 K.k. Po odbyciu dwóch trzecich kary, czyli po 2 latach, złożył wniosek o warunkowe zwolnienie. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony dzięki jego wzorowemu zachowaniu, uczestnictwu w programach resocjalizacyjnych oraz zapewnieniu miejsca pracy po opuszczeniu zakładu karnego. W jego przypadku kluczowe było pozytywne zaopiniowanie przez kuratora oraz dyrektora zakładu karnego.
Przypadek Marcina:
Marcin, skazany za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, dostał wyrok 2 lat więzienia. Mimo że wcześniej miał już podobne problemy z prawem, jego wyrok nie został zaostrzony na podstawie art. 64 § 2 K.k., ponieważ wcześniejsze przestępstwo miało miejsce ponad 10 lat wcześniej. Dzięki dobremu zachowaniu, po odbyciu połowy kary, złożył wniosek o warunkowe zwolnienie. Sąd przychylił się do wniosku, pod warunkiem, że będzie uczestniczył w terapii uzależnień i stawi się regularnie u kuratora.
Doświadczenie Piotra:
Piotr, odsiadujący karę 2 lat i 6 miesięcy za udział w bójce, przebywał w zakładzie karnym typu zamkniętego. Po roku odbywania kary uzyskał przeniesienie do zakładu półotwartego dzięki dobremu sprawowaniu. Po odbyciu dwóch trzecich kary złożył wniosek o warunkowe zwolnienie, ale sąd go odrzucił, argumentując, że jego wcześniejsze wykroczenia dyscyplinarne w zakładzie nie dają wystarczających podstaw do uznania, że po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego. Mimo to, mógł starać się o przepustki na podstawie decyzji dyrektora zakładu, co pozwoliło mu stopniowo odzyskiwać kontakt z rodziną.
Możliwość uzyskania przepustki lub warunkowego zwolnienia przez skazanego zależy od wielu czynników, takich jak jego dotychczasowe zachowanie, warunki osobiste oraz okoliczności popełnienia przestępstwa. W przypadku recydywy, okres wymagany do ubiegania się o zwolnienie jest dłuższy i wynosi co najmniej dwie trzecie lub trzy czwarte kary, w zależności od kwalifikacji prawnej. Ważne jest również sprawdzenie treści wyroku, ponieważ sąd może zastrzec brak możliwości warunkowego zwolnienia. Skazany odbywający karę w zakładzie zamkniętym nie ma prawa do przepustek, natomiast w zakładach o lżejszym rygorze istnieje taka możliwość. Ostateczna decyzja w każdej sprawie należy do sądu, który ocenia, czy skazany daje rękojmię przestrzegania prawa po opuszczeniu zakładu karnego.
Oferujemy kompleksowe porady prawne online, dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Nasze usługi obejmują doradztwo w zakresie prawa karnego, cywilnego, rodzinnego oraz administracyjnego. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów zapewniamy rzetelne i skuteczne wsparcie na każdym etapie postępowania. Gwarantujemy pełną poufność oraz indywidualne podejście do każdej sprawy, pomagając w znalezieniu najlepszego rozwiązania prawnego.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika