Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Kiedy można ubiegać się o zatarcie skazania? Warunki i wymogi prawne

• Data: 2024-12-16 Autor: Artykuł Partnera

Zatarcie skazania jest instytucją prawa karnego, dającą możliwość uznania skazania za niebyłe, a osoby skazanej za niekaraną. Do zatarcia skazania może dojść po upływie określonego czasu. W jakich warunkach ma miejsce taka fikcja prawna i jakie wymogi musi spełniać skazany, aby popełnione przestępstwo można było uznać za niebyłe? Niżej wyjaśniamy.

Kiedy można ubiegać się o zatarcie skazania? Warunki i wymogi prawne

Na czym polega zatarcie skazania?

Zatarcie skazania może nastąpić w dwóch przypadkach: z mocy prawa lub na wniosek. Mówią o tym Artykuły 76 oraz 107 Kodeksu karnego. Z mocy prawa skazanie na karę pozbawienia wolności ulega zatarciu po 10 latach od wykonania kary, a także od jej darowania lub przedawnienia jej wykonania. Dotyczy to osób skazanych na karę pozbawienia wolności na okres do 15 lat lub na 25 lat. Zatarcie możliwe jest też w stosunku do skazanych na karę dożywotniego pozbawienia wolności. W tym przypadku okres 10 lat liczy się od dnia uznania kary za wykonaną, od dnia darowania kary lub od dnia przedawnienia wykonania kary. Do zatarcia skazania dochodzi również w przypadku kary ograniczenia wolności, przy czym ma ono miejsce po upływie 3 lat od:

  • wykonania kary,
  • przedawnienia wykonania kary,
  • darowania kary.

Co ciekawe, również kara skazania na grzywnę może ulec zatarciu po upływie roku od jej wykonania, darowania lub przedawnienia jej wykonania. Więcej na ten temat pod adresem https://smadwokaci.pl/zatarcie-skazania/.

Na czym polega zatarcie skazania i kiedy jest możliwe? Dowiedz się!

Jakie warunki obowiązują przy zatarciu skazania?

Aby można było mówić o zatarciu skazania, konieczne jest spełnienie łącznie dwóch warunków. Dotyczą one:

  • upływu określonego czasu - licząc od spełnienia drugiego warunku,
  • wykonania kary (lub uznania jej za wykonaną w przypadku kary dożywotniego pozbawienia wolności), darowania kary, bądź przedawnienia wykonania kary.

Warto pamiętać jednak, że do zatarcia skazania może dojść także na wniosek. Jeśli kara pozbawienia wolności wymierzona przez sąd nie przekraczała 3 lat, a skazany przestrzegał porządku prawnego, karę można uznać za niebyłą po okresie 5 lat. W tym przypadku konieczne jest jednak jednoczesne spełnienie następujących przesłanek:

  • skazanie na karę pozbawienia wolności obejmującą okres do 3 lat,
  • przestrzeganie porządku prawnego w okresie następującym po wykonaniu kary,
  • upływ 5 lat od wykonania/darowania/przedawnienia wykonania kary,
  • wystąpienie z odpowiednim wnioskiem przez skazanego. 

Zatarcie skazania w prawie karno-skarbowym 

Należy wiedzieć, że instytucja zatarcia skazania występuje nie tylko w prawie karnym, ale również w prawie karno-skarbowym. W tym przypadku orzeczenie kary można uznać za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary. Jeśli jednak dojdzie do odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania nastąpi po upływie jednego roku, licząc od dnia wydania prawomocnego orzeczenia. Natomiast w przypadku ukarania grzywną, karę uważa się za niebyłą po upływie roku od jej uiszczenia, przedawnienia wykonania lub ściągnięcia grzywny.

Jak przygotować wniosek o zatarcie skazania?

Zatarcie skazania może nastąpić wcześniej na wniosek skazanego. Pismo w takiej sprawie rozpoznaje sąd. Wniosek powinien zawierać przede wszystkim dokładne dane skazanego - osobowe i kontaktowe, a także oznaczenie wyroku karnego, w tym:

  • oznaczenie sądu,
  • datę wydania wyroku,
  • sygnaturę akt.

Wniosek o zatarcie skazania musi zawierać także oznaczenie kary, której dotyczy oraz informacje na temat jej odbycia, darowania czy przedawnienia wykonania, czyli wzmiankę o spełnieniu warunków zatarcia skazania. Na koniec należy umieścić w nim uzasadnienie, tj. opis okoliczności przemawiających za zatarciem skazania. W praktyce są to najczęściej takie argumenty jak:

  • przestrzeganie porządku prawnego,
  • dobre sprawowanie w trakcie odbywania kary oraz po odbyciu kary,
  • dobra opinia społeczna na temat skazanego,
  • problemy ze znalezieniem pracy związane z widniejącą w KRK informacją o skazaniu. 

Warto wspomnieć, że wniosek o zatarcie skazania podlega opłacie stałej w kwocie 45 zł. Zatarcie skazania to rozwiązanie, które pozwala skazanemu pozbyć się tzw. łatki przestępcy. 



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »