• Data: 2024-11-27 Autor: Katarzyna Bereda
Czy jeśli wzywam patrol policji na miejsce, gdzie są już policjanci, ale według mnie zachowują się agresywnie i mam podejrzenia co do ich trzeźwości, to czy jest taka możliwość, że patrol, który wzywam, nie przyjeżdża, a ci policjanci, do których wzywam drugi patrol, mogą wystawić mi wniosek do sądu o nieuzasadnione wezwanie policji? Co prawda wezwania do sądu nie mam, ale mam wyznaczony termin, kiedy muszę się stawić na komisariacie. Co z tego może wyniknąć?
Zgodnie z treścią art. 66 Kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego
– podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych”.
Wobec powyższego wskazuję, iż zgodnie z opinią doktryny wprowadzenie w błąd ma mieć określoną treść. Mianowicie ma spowodować u przedstawiciela instytucji lub organu mylne przekonanie, że konieczne jest podjęcie przez organ lub instytucję czynności, która nie jest potrzebna (J. Wojciechowski, Kodeks wykroczeń, 1999, s. 92). Sprawca może wprowadzać w błąd każdym sposobem.
Ustawodawca podaje dwa przykłady takiego zachowania: fałszywą informacją lub w inny sposób. Fałszywa informacja może dotyczyć dostarczenia wiadomości o istniejącym zagrożeniu odpowiednim służbom albo polegać na wszczęciu alarmu (fałszywego) – por. też W. Jankowski, w: T. Grzegorczyk, Kodeks wykroczeń, 2013, s. 557–558.
Czynność niepotrzebna bądź uzasadniona
Za niepotrzebną czynność należy uznać każdą, dla której podjęcia brak jest merytorycznego uzasadnienia. Nie wynika ona z rzeczywistej potrzeby. Przykładem takiej czynności jest np. wezwanie Policji na miejsce, w którym faktycznie nie popełniono przestępstwa lub straży pożarnej w miejsce, w którym nie ma pożaru ani zagrożenia pożarowego. Stanowi ją również wysłanie wezwania pod nieprawidłowy adres (np. J. Nisenson, M. Siewierski, Kodeks, s. 277). Fakt podjęcia takiej czynności nie należy do znamion omawianego wykroczenia. Nie jest także istotne, czy sprawca chce wywołać określoną czynność (ma konkretnie sprecyzowany cel wprowadzenia w błąd), czy też zależy mu na ogólnym zaktywizowaniu danego organu.
Wobec powyższego jeżeli w Pana ocenie zgłoszenie było uzasadnione – był Pan przekonany o nietrzeźwości funkcjonariusza publicznego oraz osoba ta zachowywała się w sposób zagrażający Pana życiu i zdrowiu – zgłoszenie takie było potrzebne, a także nie przekazywało fałszywej informacji – nie ma więc spełnionych znamion wykroczenia.
Wobec tego powinien Pan stawić się na przesłuchanie i zadbać o prawidłowe zaprotokołowanie Pana zeznań z opisem sytuacji i świadomością, iż zgłoszenie było jak najbardziej uzasadnione. Po Pana przesłuchaniu policja skieruje sprawę do sądu i to sąd będzie oceniał zasadność zgłoszenia – biorąc pod uwagę Pana zeznania i ewentualny materiał dowodowy, który może Pan zgłosić. Marginalnie także wskazuję, iż oba wykroczenia zagrożone są karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł. Zazwyczaj jest to grzywna.
Zgłoszenie nietrzeźwego funkcjonariusza
Pan Jan wracał późnym wieczorem do domu, kiedy zauważył patrol policji przeprowadzający interwencję na ulicy. Słyszał podniesione głosy i zauważył, że jeden z policjantów zachowuje się agresywnie i niestabilnie. Pan Jan miał wątpliwości co do trzeźwości funkcjonariusza, więc zadzwonił na numer alarmowy, prosząc o przysłanie innego patrolu na miejsce. Gdy drugi patrol nie przyjechał, a funkcjonariusze na miejscu dowiedzieli się o zgłoszeniu, wystawili Panu Janowi wezwanie do stawienia się na komisariacie, twierdząc, że zgłoszenie było nieuzasadnione.
Fałszywe zgłoszenie spowodowane strachem
Pani Anna była świadkiem zatrzymania przez policję grupy młodych mężczyzn na ulicy. Z uwagi na głośne krzyki i wyraźne napięcie, poczuła się zagrożona. Gdy zauważyła, że jeden z funkcjonariuszy zaczyna być coraz bardziej agresywny w swoich działaniach, postanowiła zadzwonić po drugi patrol, myśląc, że obecni policjanci mogą być pod wpływem alkoholu. Po kilku minutach na miejsce przyjechał drugi patrol, który stwierdził, że wezwanie było nieuzasadnione, co skutkowało przesłaniem Pani Anny wezwania na komisariat.
Zgłoszenie wynikające z troski o bezpieczeństwo
Pan Tomasz spacerował z psem, gdy zobaczył, jak patrol policji interweniuje wobec kierowcy na poboczu drogi. Wydawało mu się, że jeden z policjantów zachowuje się nienaturalnie, często się zataczał i podnosił głos. Podejrzewając, że funkcjonariusz może być nietrzeźwy, Pan Tomasz zdecydował się zadzwonić po drugi patrol, aby upewnić się, że interwencja jest przeprowadzana prawidłowo. Po przybyciu drugiego patrolu, okazało się, że sytuacja była opanowana, a Pan Tomasz otrzymał wezwanie na komisariat z podejrzeniem o nieuzasadnione wezwanie policji.
Wezwanie drugiego patrolu policji w sytuacji, gdy podejrzewamy niewłaściwe zachowanie funkcjonariuszy, może wiązać się z konsekwencjami prawnymi, jeśli zgłoszenie zostanie uznane za nieuzasadnione. W przypadku wątpliwości co do zasadności takiego wezwania, warto szczegółowo przedstawić swoje obawy podczas przesłuchania, aby sąd mógł właściwie ocenić sytuację. Pamiętajmy, że każde zgłoszenie powinno być oparte na rzeczywistych przesłankach, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji.
Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej online lub sporządzenia pism? Skontaktuj się z nami, a zapewnimy szybkie i rzetelne wsparcie w każdej sprawie prawnej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika