• Data: 2023-05-12 Autor: Katarzyna Bereda
Przedwczoraj o godzinie 17.00 zostałem skontrolowany przez policję na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Miałem 0, 38 i 0,34 mg/l (na komendzie). Byłem zaskoczony. Tego dnia rano spożyłem około 100 ml wódki w drinku. Wiązało się to z tym, że jakiś czas temu zmieniłem pracę i po wielu latach pracy na dniówkach przyszło mi się przestawić na pracę nocną i to bez przerwy. Mam problem z zasypianiem w dzień oraz rozregulowany układ pokarmowy. Chciałem wreszcie się dłużej przespać i dlatego wypiłem tego drinka. Posiadam prawo jazdy od 40 lat i do tej pory zaliczyłem 2 mandaty, nigdy nie byłem karany. Wyznaczono mi datę stawienia się w komisariacie celem przesłuchania. Jakie mam szanse na warunkowe umorzenie postępowania? Co mogę zrobić, aby uzyskać jak najłagodniejszy wymiar kary?
Zgodnie z treścią art. 178a § 1 Kodeksu karnego (K.k.): „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Z uwagi na przywołany przepis w przypadku popełnienia powyższego przestępstwa może Pan się spodziewać orzeczenia kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności – raczej w warunkowym zawieszeniu jej wykonywania, jeżeli nie był Pan wcześniej karany, ani nie zachodzą inne obciążające przesłanki. Wymiar kary zależy oczywiście od indywidualnego przypadku. Jednak z uwagi na powyższe kary proponuję, aby ubiegał się Pan o orzeczenie kary grzywny – o ile oczywiście posiada Pan środki na jej uregulowanie.
Ponadto, zgodnie z art. 43a § 2 K.k.: „W razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 1, art. 179 lub art. 180 sąd orzeka świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych, a w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 4 co najmniej 10 000 złotych, do wysokości określonej w § 1”. Zatem oprócz kary przewidzianej powyżej (grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności), sąd wymierza także świadczenie pieniężne w wysokości przynajmniej 5000 zł.
Jednocześnie zgodnie z art. 42 § 2 K.k.: „Sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177.
Z uwagi na po wyższe, najprawdopodobniej zostanie wobec Pana orzeczona jedna z kar przewidzianych w art. 178 K.k., a także środki karne wskazane powyżej, a więc kwota 5000 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat.
Jeżeli w Pana przypadku zachodzą okoliczności łagodzące – czyli wcześniejsza niekaralności i niska społeczna szkodliwość czynu, a więc spożywanie alkoholu dzień wcześniej i bycie w dniu zdarzenia „nieświeżym”, a nie spożycia alkoholu bezpośrednio przed prowadzeniem pojazdu, może Pan spróbować ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Z doświadczenia wiem, że spożycie alkoholu bezpośrednio przed jazdą – tak jak Pan wskazał – jest bardzo mocno negowane przez sąd, ale warto jednak, aby złożył Pan niniejszy wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.
Zgodnie bowiem z treścią art. 66 § 1 K.k.: „Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa”.
Wobec powyższych twierdzeń podnieść należy, iż warunkowe umorzenie postępowania jest środkiem polegającym na rezygnacji z prowadzenia postępowania karnego, tj. odstąpienia od skazania i ukarania sprawcy uznanego za winnego przestępstwa, jest więc środkiem reakcji karnoprawnej na przestępstwo (Cieślak, Polskie prawo, s. 485). Odstąpienie od skazania i ukarania następuje równocześnie z nałożeniem na sprawcę przestępstwa określonych obowiązków próby (art. 67 K.k.).
Zgodnie natomiast z treścią art. 67 § 3K.k.: „Umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd nakłada na sprawcę obowiązek naprawienia szkody w całości albo w części, a w miarę możliwości również obowiązek zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, albo zamiast tych obowiązków orzeka nawiązkę; sąd może nałożyć na sprawcę obowiązki wymienione w art. 72 § 1 pkt 1-3, 5-6b, 7a lub 7b, a ponadto orzec świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 lub zakaz prowadzenia pojazdów, wymieniony w art. 39 pkt 3, do lat 2. Przepisy art. 72 § 1a i 1b stosuje się odpowiednio.
Proszę wobec tego spróbować złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, albowiem to jedyna możliwość, aby sąd odstąpił od zakazu prowadzenia pojazdów, który przy niniejszym przestępstwie jest obligatoryjny. Taki wniosek może Pan złożyć nawet w trakcie przesłuchania, jednak zazwyczaj prokurator nie decyduje o warunkowym umorzeniu, tylko przekazuje sprawę sądowi i sąd rozpoznaje ten wniosek.
Przykład z życia – Kierowca z niskim wynikiem alkoholu
Pan Marek, mający 30 lat doświadczenia za kierownicą, został zatrzymany z wynikiem 0,30 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Był to efekt wypicia niewielkiej ilości alkoholu poprzedniego dnia. Marek wyjaśnił, że pracuje na nocnych zmianach i ma trudności ze snem. Przedstawił zaświadczenie od lekarza potwierdzające problemy zdrowotne oraz dowody na nienaganną historię kierowcy. Sąd, uwzględniając te okoliczności, warunkowo umorzył postępowanie, nakładając na niego jedynie grzywnę oraz świadczenie pieniężne na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym.
Przykład z życia – Kierowca z trudną sytuacją rodzinną
Pani Anna została zatrzymana z wynikiem 0,32 mg/l alkoholu po tym, jak rano wypiła lampkę wina na uspokojenie po nieprzespanej nocy, spowodowanej chorobą dziecka. Wykazała przed sądem, że jej intencją nie było prowadzenie pojazdu pod wpływem, a sytuacja zmusiła ją do szybkiego wyjazdu do apteki. Sąd, biorąc pod uwagę okoliczności oraz jej wzorowe dotychczasowe zachowanie, zastosował warunkowe umorzenie postępowania.
Przykład z życia – Kierowca z działaniem na korzyść społeczeństwa
Pan Tomasz, pracownik społeczny, został zatrzymany z wynikiem 0,35 mg/l po wypiciu piwa podczas obiadu dzień wcześniej. Złożył przed sądem wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, przedstawiając swoją wieloletnią działalność charytatywną oraz zaświadczenie o odbytych szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Sąd uznał, że Tomasz wyciągnął wnioski z tej sytuacji i odstąpił od zakazu prowadzenia pojazdów, nakładając jedynie grzywnę.
Uzyskanie łagodniejszego wymiaru kary za jazdę w stanie nietrzeźwości jest możliwe, szczególnie w przypadkach, gdy wynik badania alkomatem jest niski, a okoliczności zdarzenia wskazują na brak rażącej lekkomyślności. Kluczowe znaczenie mają takie czynniki jak dotychczasowa niekaralność, wzorowa postawa życiowa oraz dowody na wyjątkowe okoliczności, które doprowadziły do sytuacji. Złożenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania, poparte rzeczowymi argumentami i dokumentami, zwiększa szanse na uniknięcie surowych konsekwencji. Ważne jest jednak, aby podejść do sprawy odpowiedzialnie, wykazując skruchę i gotowość do naprawy błędu.
Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy w sprawie związanej z jazdą pod wpływem alkoholu lub innymi kwestiami prawnymi, skorzystaj z naszych porad online. Oferujemy szybki i wygodny dostęp do doświadczonych prawników, którzy pomogą Ci zrozumieć sytuację prawną, przygotować odpowiednie pisma i doradzić w kwestii strategii obrony. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dopasowane do Twoich potrzeb – bez wychodzenia z domu.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika