Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak udowodnić swoją niewinność?

Autor: Marek Gola

Moja ponad 90-letnia babcia, którą się opiekuję z żoną bardzo często oskarża mnie, że się nią nie opiekujemy jak trzeba. Mój brat, z którym jestem pokłócony, dolewa oliwy do ognia i sugeruje jej, że powinna iść na policję i zgłosić, że się nad nią znęcam. Jak udowodnić swoją niewinność?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak udowodnić swoją niewinność?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego oraz przepisy Kodeksu postępowania karnego.

Z treści Pana pytania wynika, że łącznie z małżonką opiekuje się Pan swoją ponad 90-letnią babcią. Babcia oskarża Pana o znęcanie się nad nią poprzez brak należytej opieki. Oliwy do ognia dolewa Pański brat, z którym jest Pan pokłócony, a który podjudza Pańską babcię wskazując, by poszła na policję.

W pierwszej kolejności, w mojej ocenie winien Pan dążyć – o ile to może kuriozalnie zabrzmieć – do nagłośnienia sprawy, tj. do poruszenia tematu przy wspólnym stole, jak będą odwiedzać babcię bliskie Panu osoby, które nie mają wątpliwości co do Pańskiej uczciwości. Osobiście uważam, że próba „zamiecenia tematu pod dywan”, wyciszenia go, może być w przyszłości źle odebrana, albowiem cisza będzie przemawiała na Pańską niekorzyść.

Po drugie, w mojej ocenie winien Pan poprosić o rozmowę dzielnicowego, który nakreśliłby babci problem związany z fałszywym oskarżaniem Pana o znęcanie. Nie będę ukrywał, że ruch z dzielnicowym ma Panu zapewnić alibi na przyszłość. Trudno bowiem oczekiwać od osoby, która rzeczywiście miałaby coś na sumieniu, by poprosiła funkcjonariusza policji o pomoc w tego rodzaju sprawie. Taka rozmowa z dzielnicowym winna się odbyć przy świadku, którym prócz Pańskiej żony winna być także jeszcze jedna osoba. Chodzi głównie o to, by później nie narazić się na zarzut, że rozmowa prowadzona była między dzielnicowym a rzekomymi sprawcami czynów zabronionych (z treści Pana pytania wynika, że zarzut dotyczy nie tylko Pana, ale i żony). Rozmowa z dzielnicowym winna być prowadzona u Państwa w domu, ze wskazaniem, iż obawiacie się Państwo, iż na skutek demencji występującej u babci i starczych zaburzeń osobowości możecie mieć w przyszłości problemy, w sytuacji kiedy nie macie sobie Państwo nic do zarzucenia. Oczywiście rozmowa z dzielnicowym może prowadzić do wizyty tegoż u Państwa w domu, ale osobiście uważam, że lepszym rozwiązaniem jest wizyta kontrolna, która ma zmierzać w swej istocie do uzyskania alibi i wskazania na pewien problem, który występuje ze strony babci – wyimaginowane zarzuty, aniżeli następnie chodzić na policję celem składania zeznań.

Następnie, mając na uwadze wiek babci, dążyłbym do wykreowania stanu, który będzie przedstawiał Państwa jako osoby, które należycie się nią opiekują, tj. zamawiają wizyty lekarskie, wykupują lekarstwa, o ile jest taka potrzeba, a jeśli babcia jest osobą wierzącą proszą księdza o odwiedziny chorych. Chodzi o to, by na zewnątrz, w razie gdyby babcia sama lub namówiona przez kogoś, chciała powiadomić policję, można było się posiłkować dowodami z zaświadczenia NZOP, parafii itp.

Jeżeli macie Państwo jakiś przyjaciół, z którymi możecie się podzielić takimi sprawami to proszę także z nimi na ten temat porozmawiać, ze szczególnym nakreśleniem roli Pana brata.

Niestety, ale przepisy prawa na tym etapie nie przewidują instrumentów, którymi mógłby się Pan posiłkować. Jedyne co można uczynić to próba wykreowania alibi na przyszłość.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »