• Data: 2024-12-30 Autor: Katarzyna Bereda
Zostałam niesłusznie skazana wyrokiem nakazowym za „wyrzucenie nieczystości pochodzenia gospodarstwa domowego do kosza przy przystanku autobusowym”, czyli za zaśmiecanie miejsc publicznych (art. 145 § 1 Kodeksu wykroczeń). Zatrzymałam się przy przystanku, ponieważ podczas jazdy samochodem przeszkadzał mi pęknięty jogurt, przy okazji wyrzuciłam do tego kosza kilka innych śmieci. Kobieta mieszkająca przy przystanku naskoczyła na mnie. Na miejscu była policja, która spisała protokół i upomniała tę panią, że miałam prawo zatrzymać się i wymienione rzeczy wrzucić do kosza. Mimo wszystko kobieta złożyła zawiadomienie i mam ponieść karę grzywny w wysokości 500 zł. Nie ma żadnych dowodów, zdjęć, są tylko słowa tej kobiety, że wyrzucałam dwie reklamówki odpadów. Jest też notatka policyjna. Podczas interwencji nie przyznałam się do winy i chciałam złożyć wyjaśnienia w sądzie, ale nie miałam takiej możliwości. Jak mam się odwołać? Co mogę zrobić, co powinno zawierać moje odwołanie?
Skoro nie zgadza się Pani z wyrokiem, powinna Pani złożyć sprzeciw – tak aby sprawa trafiła na rozprawę i aby mogła Pani przedstawić materiał dowodowy na swoją niewinność. Zgodnie z treścią art. 506 Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.):
§ 1. Oskarżonemu i oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawitym 7 dni od doręczenia tego wyroku.
§ 2. Prezes sądu odmawia przyjęcia sprzeciwu, jeżeli został wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawnioną.
§ 3. W razie wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc; sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych.
§ 4.(uchylony)
§ 5. Sprzeciw może być cofnięty do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej.
§ 6. Sąd rozpoznający sprawę po wniesieniu sprzeciwu nie jest związany treścią wyroku nakazowego, który utracił moc.
Sprzeciw od wyroku nakazowego jest środkiem zaskarżenia wyroku innym niż apelacja. Innymi słowy, wspomniany sprzeciw, w odróżnieniu od apelacji, nie jest środkiem odwoławczym (tak E. Skrętowicz, Postępowanie nakazowe, s. 353; R.A. Stefański, Postępowanie nakazowe, s. 20; A. Pawłowska, Postępowanie nakazowe, s. 126; P. Karolczyk, Sprzeciw, s. 82; A. Światłowski, w: Skorupka, KPK. Komentarz, 2016, s. 1182; A. Ważny, w: Sakowicz, KPK. Komentarz, 2018, s. 1195).
Sprzeciw ma charakter kasacyjny z uwagi na to, że z chwilą jego skutecznego wniesienia wyrok nakazowy traci moc (tak Hofmański, KPK. Komentarz, t. 3, 2012, s. 101, s. 96-97).
Zatem jeżeli złoży Pani sprzeciw, to sprawa trafi do postępowania zwyczajnego i odbędzie się rozprawa, a więc całe postępowanie dowodowe. Sprzeciw to w gruncie rzeczy tylko jedno zdanie – proszę jedynie wskazać, iż wnosi Pani sprzeciw od konkretnego wyroku, podając sygnaturę akt, i o skierowanie sprawy na rozprawę. Sprzeciw jako środek zaskarżenia należy wnieść do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawitym 7 dni od doręczenia tego wyroku (art. 506 § 1).
Czyli może Pani złożyć sprzeciw w sprawie, przedstawiając swoje stanowisko. Może Pani w sprzeciwie zawrzeć swoje uzasadnienie albo napisać sprzeciw jako jedno zdanie – a uzasadnienie stanowiska przedstawić na rozprawie.
Przypadek omyłkowego wyrzucenia śmieci. Pani Anna została ukarana grzywną, gdyż według sąsiada wyrzuciła worki ze śmieciami do miejskiego kosza na odpady. W rzeczywistości była to jedna torebka z drobnymi odpadami, którą wyrzuciła, jadąc samochodem z zakupów. Mimo że nie przyznała się do zarzucanego czynu i tłumaczyła, że była to jednorazowa sytuacja, sąd nakazał jej zapłatę grzywny. Pani Anna wniosła sprzeciw, aby wyjaśnić sytuację przed sądem i przedstawić świadków zdarzenia.
Zaśmiecanie przez pomyłkę. Pan Tomasz został oskarżony o zaśmiecanie, ponieważ policja znalazła przy koszu na przystanku reklamówkę z odpadami, na której widniało jego nazwisko z rachunku. Pan Tomasz twierdził, że to nie on wyrzucił odpadki, a reklamówka z rachunkiem mogła wpaść tam przypadkiem. Po otrzymaniu wyroku nakazowego, w którym zasądzono grzywnę, Pan Tomasz złożył sprzeciw, żądając przeprowadzenia rozprawy i przedstawienia dowodów przez oskarżyciela.
Interwencja nieprzyjaznego sąsiada. Pani Ewa zatrzymała się na chwilę, aby wyrzucić opakowanie po napoju do kosza na przystanku. Kobieta mieszkająca obok uznała to za zaśmiecanie i wezwała policję, twierdząc, że Pani Ewa wyrzucała duże ilości śmieci. Na miejscu Pani Ewa tłumaczyła sytuację, jednak sąd wydał wyrok nakazowy z grzywną. Pani Ewa, nie zgadzając się z decyzją, złożyła sprzeciw, aby obronić się przed niesprawiedliwymi oskarżeniami.
W sytuacji niesłusznego skazania za zaśmiecanie miejsc publicznych, kluczowe jest szybkie i prawidłowe wniesienie sprzeciwu od wyroku nakazowego. Pozwoli to na przeprowadzenie pełnego postępowania dowodowego, w którym będzie można skutecznie przedstawić swoje argumenty i dowody na niewinność.
Oferujemy profesjonalne wsparcie prawne w przygotowaniu sprzeciwu od wyroku nakazowego za wykrocznie (np. zaśmiecanie miejsc publicznych), aby skutecznie bronić Państwa interesów przed sądem. Aby skorzystać z naszych usług, prosimy opisać problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika