• Data: 2024-11-29 Autor: Maria Turowska
Ukradziono mi rower, który policja niemal od razu odzyskała dzięki mojej zapobiegliwości i sprawczość – podałem im dokładne namiary, bo rower miał chip. Obecnie jest zabezpieczony przez policję. Kiedy i na jakich zasadach, w oparciu o jakie przepisy mogę odzyskać swój rower? Policjant, który prowadzi sprawę, ponoć czeka na decyzję prokuratora dotyczącą dalszych losów roweru. Od kradzieży minął prawie miesiąc i czuję się podwójnie skrzywdzony: po pierwsze, zostałem okradziony, po drugie z niezrozumiałych dla mnie powodów policja pozbawia mnie mojej własności. Nawet skąpią mi informacji, co się w tej sprawie dzieje. Jakie działania podjąć, żeby policja oddała mi rower?
Co do zasady organy ścigania mają prawo zatrzymać rzecz, która była przedmiotem kradzieży jako dowód rzeczowy w sprawie.
Jeżeli organy uznają, że rzecz może być przydatna w toku postępowania, to i tak w myśl art. 228 Kodeksu postępowania karnego może ona być oddana osobie godnej zaufania na przechowanie, taką osobą może być właściciel. Rzecz jest wtedy wydawana z zastrzeżeniem, że ma być ona przedstawiona organowi prowadzącemu postępowanie na każde jego żądanie.
Organy mogą jednak uznać, że Pana rower nie będzie potrzebny dla dalszego prowadzenia postępowania. By przyspieszyć podjęcie takiej decyzji przez organy, można złożyć wniosek z art. 230 § 2 Kodeksu postępowania karnego:
„Należy również zwrócić osobie uprawnionej zatrzymane rzeczy niezwłocznie po stwierdzeniu ich zbędności dla postępowania karnego. Jeżeli wyniknie spór co do własności rzeczy, a nie ma dostatecznych danych do niezwłocznego rozstrzygnięcia, odsyła się osoby zainteresowane na drogę procesu cywilnego.”
Powołując się na ten przepis może Pan złożyć wniosek do organu prowadzącego postępowanie o zwrócenie osobie uprawnionej rzeczy oddanej na przechowanie komuś innemu po stwierdzeniu jej zbędności dla postępowania karnego. Wniosek musi Pan odpowiednio uzasadnić, wykazując, iż rower jest Pana własnością, tak by organ prowadzący postępowanie nie miał w tym zakresie żadnych wątpliwości i nie odesłał Pana na drogę postępowania cywilnego.
Podsumowując, proponuję złożyć wniosek do organów prowadzących postępowanie o stwierdzenie zbędności Pana roweru dla postępowania karnego i wydanie go Panu jako osobie uprawnionej (z uzasadnieniem i wykazaniem prawa własności, by uniknąć decyzji odmownej), a w razie uznania przez organ przydatności rzeczy w dalszym toku postępowania proszę wnieść o wydanie Panu roweru na przechowanie jako osobie godnej zaufania, będzie Pan wtedy zobowiązany do przedstawienia rzeczy organowi na każdorazowe wezwanie.
Rower zatrzymany jako dowód rzeczowy w sprawie kradzieży grupowej
Pan Marek zgłosił kradzież swojego roweru i dostarczył policji dowód zakupu oraz zdjęcia pojazdu. Rower został odzyskany podczas przeszukania magazynu należącego do zorganizowanej grupy przestępczej. Policja odmówiła zwrotu roweru, uzasadniając, że jest kluczowym dowodem w sprawie, która obejmuje kilka innych kradzieży. Po dwóch miesiącach Pan Marek złożył wniosek o wydanie roweru na przechowanie zgodnie z art. 228 KPK, co pozwoliło mu odzyskać pojazd do czasu zakończenia postępowania.
Odzyskanie roweru dzięki złożeniu wniosku o zbędność dowodu
Pani Anna zlokalizowała swój skradziony rower dzięki nadajnikowi GPS i zgłosiła sprawę na policję. Rower został odzyskany, jednak policja przetrzymywała go przez kolejny miesiąc jako dowód w sprawie przeciwko złodziejowi. Pani Anna, powołując się na art. 230 § 2 KPK, złożyła wniosek o uznanie, że rower jest zbędny dla dalszego postępowania. W ciągu tygodnia otrzymała pojazd z powrotem, a policja zabezpieczyła jedynie zdjęcia roweru jako dowód w sprawie.
Rower odzyskany na przechowanie z zastrzeżeniem zwrotu
Pan Tomasz padł ofiarą kradzieży roweru elektrycznego o dużej wartości. Policja odzyskała pojazd, ale zatrzymała go jako dowód przeciwko oskarżonemu, który miał na koncie kilka podobnych przestępstw. Pan Tomasz złożył wniosek o wydanie roweru na przechowanie, argumentując, że codziennie używa go jako środka transportu. Policja wyraziła zgodę pod warunkiem, że rower będzie mógł być przedstawiony jako dowód na każde wezwanie. Pan Tomasz podpisał stosowne zobowiązanie i w ciągu kilku dni odebrał pojazd.
Policja ma prawo zatrzymać skradziony rower jako dowód rzeczowy w sprawie, jednak właściciel może ubiegać się o jego zwrot. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego, możliwe jest złożenie wniosku o uznanie roweru za zbędny dla postępowania lub o wydanie go na przechowanie właścicielowi. Warto działać szybko, przedstawiając dowody własności, aby odzyskać rower.
Jeśli potrzebujesz pomocy w odzyskaniu swojej własności lub przygotowaniu wniosku do policji, skorzystaj z naszych usług. Aby otrzymać wsparcie, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika