Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Groźby męża w trakcie rozwodu

Autor: Marek Gola

Jestem w trakcie rozwodu, na który mąż się nie zgadza. Do niedawna mąż nękał mnie psychicznie, ale zgłosiłam sprawę na policji i zmienił taktykę. Obecnie nęka dodatkowo mojego przyjaciela, tylko przez osoby trzecie i non stop grozi. Mówi, żeby uważał na siebie, bo może mu się coś stać, były również groźby pod adresem jego syna, żeby dobrze go pilnować, bo różne wypadki się zdarzają. Jesteśmy obserwowani cały czas zastraszani. A teraz jeszcze skradziono samochód przyjaciela. Co ja mogę zrobić w tej sprawie? Groźby były z numeru zastrzeżonego. Proszę o pomoc.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Groźby męża w trakcie rozwodu

Zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa – gróźb

W mojej ocenie w pierwszej kolejności winna Pani powiadomić o całej sytuacji policję. Powiadomienie winno nastąpić także ze strony Pani przyjaciela. O ile mogę podpowiedzieć, polecam, by takie zawiadomienie nastąpiło na piśmie i zostało złożone w prokuraturze jako nowe zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Przepisy aktualnie obowiązujące w przypadku złożenia zawiadomienia na policji, pozwalają poinformować prokuraturę na ostatnim etapie postępowania przygotowawczego, np. przesyłając postanowienie o umorzeniu postępowania.

Składając pisemne zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury, powoduje Pani, że prokuratura od razu o sprawie wie. Po drugie prokurator nadzorujący sprawy wydaje zarządzenie, wskazując, jakie czynności mają być przeprowadzone. Po trzecie rozlicza policję z tych czynności, których przeprowadzenie im zlecił. Innymi słowy przebieg sprawy jest mu znany od samego początku, a nie dopiero na koniec, kiedy wszystkie czynności są już w sprawie przeprowadzane. Okoliczność, iż telefon był z numeru zastrzeżonego, teoretycznie wobec konieczności rejestracji numeru nie stanowi dla sprawy ograniczenia, a jedynie wymaga od organów ścigania zwolnienia z tajemnicy operatora sieci telekomunikacyjnej i uzyskania numeru i danych osoby, na którą jest on zarejestrowany.

Zobacz też: Czy można wycofać zgłoszenie kolizji na policji

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Powiadomienie sądu rozwodowego 

W mojej ocenie o zachowaniu osób trzecich winien być również powiadomiony sąd rozwodowy, bowiem sprawy te są bezpośrednio ze sobą połączone. Nie wyobrażam sobie, by nie wspomnieć choćby o działaniu na płaszczyźnie karnej. Zachowanie Pani męża i jego znajomych wskazuje, że są one bezpośrednio ze sobą zespolone, bowiem, jak sama Pani pisze, wobec Pani zgłoszenia na policję mąż zmienił taktykę i zachowuje się analogicznie jak do Pani wobec Pani przyjaciela – teraz wobec niego kieruje groźby.

Reasumując, proszę przemyśleć, czy przyjaciel nie powinien złożyć zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa bezpośrednio do prokuratury.

Przeczytaj też: Nękanie przez męża

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »