• Data: 2024-08-29 Autor: Katarzyna Bereda
Czy na zaświadczeniu o niekaralności widnieje, czy ktoś jest poszukiwany? Bądź czy jest prowadzone przeciwko tej osobie jakieś postępowanie? Jaka jest treść zaświadczenia o niekaralności?
Jeżeli złoży Pan wniosek o wydanie Pana zaświadczenia – może Pan sprawdzić Pana kartę karną, a więc kartę, w której znajdują się wszelkie prawomocnie zakończone postępowania karne, które toczyły się przeciwko Panu, oraz to czy wystosowany jest wobec Pana list gończy, a więc tzw. karta poszukiwań.
Jeżeli chodzi o same postępowania w toku, a więc te, które nie są prawomocnie zakończone, to takich informacji tam nie będzie – chyba że w tym właśnie postępowaniu został wystosowany list gończy – to wtedy dowie się Pan o takim postępowaniu. Aby dowiedzieć się, czy jest Pan poszukiwany lub czy został wystosowany za Panem list gończy, powinien Pan złożyć wniosek do krajowego rejestru karnego.
Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 ustawy o krajowym rejestrze karnym Każdemu przysługuje prawo do uzyskania informacji, czy jego dane osobowe zgromadzone są w Rejestrze. Osobie, której dane osobowe znajdują się w zbiorach danych zgromadzonych w Rejestrze, na jej wniosek, udostępnia się informację o treści wszystkich zapisów dotyczących tej osoby.
W rejestrze bowiem gromadzi się dane o osobach, które m.in. zostały prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, a także będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych, a także poszukiwanych listem gończym.
Dlatego, jeżeli nie jest Pan pewny stanu swojej karalności, proponuję wystosować do Krajowego Rejestru Karnego wniosek o stan karalności, co wykluczy lub potwierdzi okoliczność, czy jest Pan osobą poszukiwaną na terenie Polski.
Aby uzyskać zaświadczenie z Rejestru, musi Pan złożyć wniosek w punkcie informacyjnym znajdującym się w sądzie okręgowym miejsca zamieszkania. Opłata od wniosku to 30 złotych. Obecnie może także Pan złożyć wniosek drogą internetową za pomocą profilu zaufanego – jest to dla Pana rozwiązanie, gdy nie zamieszkuje Pan na terenie Polski, bowiem może Pan złożyć taki wniosek internetowo z każdego miejsca na świecie – wystarczy jedynie założyć profil zaufany.
Pracodawca sprawdza kandydata do pracy
Jan Kowalski aplikował na stanowisko kierownika w dużej firmie. Pracodawca, dbając o bezpieczeństwo i reputację firmy, zażądał od niego zaświadczenia o niekaralności. Jan złożył wniosek do Krajowego Rejestru Karnego i otrzymał zaświadczenie potwierdzające, że nie ma żadnych wpisów o skazaniach ani listach gończych. Dzięki temu Jan mógł spokojnie przedstawić dokument swojemu przyszłemu pracodawcy, co ostatecznie zaowocowało otrzymaniem pracy.
Wynajem mieszkania
Anna Nowak chciała wynająć mieszkanie w Warszawie. Właściciel mieszkania poprosił ją o zaświadczenie o niekaralności, aby upewnić się, że nie ma problemów z prawem. Anna szybko złożyła wniosek online przez profil zaufany i po kilku dniach otrzymała dokument. Zaświadczenie nie zawierało żadnych wpisów o skazaniach ani poszukiwaniach, co pozwoliło Annie bezproblemowo wynająć wymarzone mieszkanie.
Uzyskanie wizy do USA
Piotr Zieliński planował podróż do Stanów Zjednoczonych i musiał uzyskać wizę. Jednym z wymaganych dokumentów było zaświadczenie o niekaralności. Piotr udał się do punktu informacyjnego w sądzie okręgowym swojego miejsca zamieszkania, gdzie złożył wniosek o wydanie zaświadczenia. Po kilku dniach otrzymał dokument, który nie zawierał informacji o żadnych postępowaniach ani listach gończych. Dzięki temu mógł złożyć komplet dokumentów do ambasady i bez problemów uzyskał wizę, co umożliwiło mu realizację podróży marzeń.
Zaświadczenie o niekaralności zawiera informacje o prawomocnych skazaniach oraz o ewentualnych listach gończych. Nie uwzględnia ono jednak postępowań w toku, chyba że w ich ramach wydano list gończy. Aby uzyskać taki dokument, można złożyć wniosek osobiście w sądzie okręgowym lub online za pomocą profilu zaufanego.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, zapewniając szybkie i skuteczne rozwiązania dla Twoich problemów prawnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym - Dz.U. 2000 nr 50 poz. 580
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika