Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy zagraniczne prawo jazdy pozwala na jazdę w Polsce po przekroczeniu punktów karnych?

• Data: 2025-01-19 Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Zostało mi zatrzymane prawo jazdy kat. B w Polsce z powodu przekroczenia dozwolonej liczny punktów karnych. Zrobiłem kurs oraz egzamin za granicą, na Słowacji, posiadam od 220 dni zameldowanie na Słowacji. Czy w związku z powyższym mogę prowadzić samochód na terytorium Polski?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy zagraniczne prawo jazdy pozwala na jazdę w Polsce po przekroczeniu punktów karnych?

Cofnięcie uprawnień w kraju UE

Na wstępie wskazuję, że art. 11 ust. 4 Dyrektywy 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy (przekształcenie) państwo członkowskie odmawia wydania prawa jazdy osobie, której prawo jazdy podlega ograniczeniu, zawieszeniu lub cofnięciu w innym państwie członkowskim.

Nadto państwo członkowskie odmawia uznania ważności jakiegokolwiek prawa jazdy wydanego przez inne państwo członkowskie osobie, której prawo jazdy podlega ograniczeniu, zawieszeniu lub cofnięciu na terytorium wydającego państwa członkowskiego. Dodatkowo państwo członkowskie może także odmówić wydania prawa jazdy osobie ubiegającej się o prawo jazdy, której prawo jazdy zostało w innym państwie członkowskim unieważnione.

Z artykułu 11 i 15 powyższej ustawy jasno wynika, że żadne państwo członkowskie Unii Europejskiej nie zaakceptuje ważności takiego dokumentu, który w innym kraju należącym do wspólnoty posiada status zatrzymanego, odebranego bądź cofniętego. Co więcej, kraj znajdujący się w UE może nawet odmówić możliwości przystąpienia do egzaminu osobie, której prawo jazdy zostało odebrane w innym kraju.

Jednocześnie wskazuję, że prawo jazdy wydane w jednym z krajów UE, jest dokumentem unijnym, a co za tym idzie, nie wymaga na terenie UE osobnego prawa jazdy „międzynarodowego”. Generalnie prawo jazdy uzyskane w jednym z państw członkowskich UE może być używane w dowolnym kraju Unii Europejskiej.

Prawo jazdy z kraju UE jest ważne w Polsce. Bowiem na terytorium Polski ważność zachowują prawa jazdy wydane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską oraz państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym - przez okres określony w dokumencie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Prowadzenie w Polsce na słowackim prawie jazdy

Zatem, jeżeli po utracie polskiego prawa jazdy w Polsce zdał Pan egzamin na prawo jazdy na Słowacji, tak uzyskane prawo jazdy powinno uprawniać Pana do prowadzenia pojazdów o określonej kategorii w Polsce.

Problematycznym mogłaby być sytuacja, gdyby słowackie prawo jazdy było uzyskane przed utratą uprawnień wynikających z polskiego prawa jazdy, ale tu też sytuacja nie jest przesądzona, bo utrata prawa jazdy za przekroczenie punktów karnych nie powoduje zakazu ponownego uzyskania uprawnień przez jakiś określony czas. Dopiero gdyby w Polsce miał Pan okresowy zakaz kierowania pojazdami, wówczas problematyczne byłoby uzyskanie uprawnień w innym kraju UE.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pan Kowalski – Utrata prawa jazdy za punkty, ponowny egzamin na Słowacji.

Pan Kowalski stracił prawo jazdy w Polsce za przekroczenie limitu punktów karnych. Po odczekaniu wymaganego okresu, zamiast ponownie zdawać egzamin w Polsce, udał się na Słowację, gdzie odbył kurs i zdał egzamin na prawo jazdy. Mając słowackie prawo jazdy, Pan Kowalski wrócił do Polski i zaczął prowadzić samochód. W tym przypadku, zgodnie z przedstawioną interpretacją przepisów UE, Pan Kowalski ma prawo legalnie poruszać się po polskich drogach, ponieważ uzyskał nowe uprawnienia w innym kraju członkowskim po utracie poprzednich w Polsce. Kluczowe jest, że nie miał orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów w Polsce.

 

Pani Nowak – Zakaz prowadzenia pojazdów w Polsce, egzamin na Słowacji.

Pani Nowak straciła prawo jazdy w Polsce i otrzymała sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na okres dwóch lat. W trakcie trwania zakazu, Pani Nowak wyjechała na Słowację i tam zdała egzamin na prawo jazdy. Po powrocie do Polski, Pani Nowak została zatrzymana przez policję podczas prowadzenia samochodu. W tym przypadku, słowackie prawo jazdy nie będzie honorowane w Polsce. Zakaz orzeczony przez polski sąd ma pierwszeństwo. Pani Nowak popełniła przestępstwo prowadzenia pojazdu bez uprawnień i poniesie konsekwencje prawne. Ten przykład pokazuje, że zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony w jednym kraju UE jest wiążący w innych krajach członkowskich.

 

Pan Wiśniewski – Dwa prawa jazdy (polskie i słowackie), utrata polskiego.

Pan Wiśniewski posiadał zarówno polskie, jak i słowackie prawo jazdy (uzyskane przed utratą uprawnień w Polsce). Stracił prawo jazdy w Polsce za punkty karne. Teoretycznie, mógłby próbować posługiwać się słowackim dokumentem. Jednakże, zgodnie z dyrektywą UE, państwa członkowskie odmawiają uznania ważności prawa jazdy wydanego przez inne państwo członkowskie osobie, której prawo jazdy podlega ograniczeniu, zawieszeniu lub cofnięciu na terytorium wydającego państwa członkowskiego (w tym przypadku Polski). W praktyce, posługiwanie się słowackim prawem jazdy w tej sytuacji byłoby ryzykowne i mogłoby skutkować konsekwencjami prawnymi w Polsce. Kluczowe jest, kiedy zostało uzyskane słowackie prawo jazdy – przed czy po utracie uprawnień w Polsce. Jeśli przed, sytuacja jest bardziej skomplikowana i zależy od konkretnych okoliczności.

Podsumowanie

Uzyskanie prawa jazdy w innym kraju UE po utracie uprawnień w Polsce jest możliwe i co do zasady uprawnia do kierowania pojazdami w Polsce, o ile nie orzeczono zakazu prowadzenia pojazdów na terytorium Polski. Kluczowe jest, czy nowe uprawnienia zostały uzyskane po utracie tych w Polsce i czy nie obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów. Sytuacja komplikuje się, gdy ktoś posiadał już prawo jazdy z innego kraju UE przed utratą uprawnień w Polsce. W takim przypadku zaleca się szczegółową analizę prawną, ponieważ posługiwanie się takim dokumentem może być problematyczne. Zawsze należy brać pod uwagę indywidualne okoliczności i konsultować się ze specjalistą w razie wątpliwości.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne online, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Zapewniamy szybki i wygodny dostęp do doświadczonych prawników, specjalizujących się w różnych dziedzinach prawa. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc prawną bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Art. 11 ust. 4 Dyrektywy 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »