Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy warto składać skargę na działania policji? Analiza przypadku zatrzymania na izbie wytrzeźwień.

• Data: 2024-11-30 Autor: Karolina Grygorcewicz

Dwa dni temu w nocy zostałem zatrzymany przez policję na stacji benzynowej pod wpływem alkoholu, za niestosowanie się do poleceń. Do zatrzymania wobec mnie został użyty gaz pieprzowy – mimo że nie stawiałem oporu. Zostałem przewieziony na izbę wytrzeźwień. Po wytrzeźwieniu, przy wyjściu zostałem zapytany, czy przyznaje się do winy, czyli m.in. zakłócania porządku – nie przyznałem się, jako że czułem się pokrzywdzony zachowaniem policjantów wobec mnie i użyciem gazu oraz siły, co wiążę się ze sprawą w sądzie. Jednak uznałem, że szkoda mojego czasu i pieniędzy na przepychanie się z policją w sądzie. Co najlepiej zrobić w tej sytuacji, aby jeśli to możliwe uniknięcie sprawy w sądzie? Tak, jak piszę, zmieniłem decyzję co do skargi na policjantów. Co teraz robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy warto składać skargę na działania policji? Analiza przypadku zatrzymania na izbie wytrzeźwień.

Kontakt z policją

Myślę, że w pierwszej kolejności powinien Pan ustalić we właściwej jednostce policji (dane powinny być w posiadanych przez Pana dokumentach), która Pana sprawę prowadzi, na jakim jest etapie i czy może Pan przyjść i zostać w tej sprawie wysłuchany.

Może Pan wskazać, że przekazywał Pan informacje odnośnie swojej winy, jeszcze przebywając w izbie wytrzeźwień, ale zważywszy na okoliczności ,zadziałał Pan pochopnie. 

Należałoby na pewno najpierw telefonicznie skontaktować się z KP, a tam uzyska Pan informacje dotyczące tego, do kogo ma się Pan zgłosić w tej sprawie (niech Pan poprosi o kontakt z osobą prowadzącą sprawę i wskazanie numeru sprawy).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zmiana zeznań

Ciężko stwierdzić na ten moment ,na jakim etapie jest jest sprawa, o ile w ogóle takowa jest. Być może uda się jeszcze na szybko ustalić powyższe informacje, skontaktować z funkcjonariuszem prowadzącym sprawę i zgłosić się do właściwej KP celem złożenia wyjaśnienia, w trakcie których, zgodnie z Pana decyzją, przyzna się Pan do zarzuconego czynu.

Warto przejrzeć również przejrzeć akta tej sprawy, żeby potwierdzić, co konkretnie zostało Panu zarzucone, żeby też nie było, tak, że przyzna się Pan do kilku czynów, z którym się Pan nie zgadza. Także proszę też nie robić tego „w ciemno”, tylko uprzednio zapoznać się z aktami sprawy i po analizie tych akt podjąć decyzję. Jak widzę, nie doszło jeszcze do skargi na policjantów, warto więc zainteresować się sprawą, jak wyjaśniam powyżej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przemyślana zmiana decyzji po rozmowie z prawnikiem

Pan Marek, który po zatrzymaniu przez policję za niestosowanie się do poleceń, złożył skargę na funkcjonariuszy za użycie gazu pieprzowego. Po kilku tygodniach od zdarzenia, po rozmowie z prawnikiem, doszedł do wniosku, że zamiast prowadzić długotrwałe postępowanie sądowe, lepiej będzie skupić się na uzyskaniu porozumienia. Skontaktował się z policją, wskazując, że nie chce eskalować sprawy i prosi o wyjaśnienie, dlaczego podjęto takie środki. Dzięki temu udało mu się uniknąć dalszych kosztów związanych z procesem, a policja zaproponowała mediacje.

 

Decyzja o wycofaniu skargi po zrozumieniu konsekwencji

Pani Anna początkowo złożyła skargę na policjantów za rzekome nadużycie siły, gdy została zatrzymana na demonstracji. W miarę postępowania prawnego uświadomiła sobie, że prowadzenie sprawy w sądzie wiąże się z długimi terminami i ryzykiem konieczności opłacenia kosztów sądowych. Po skonsultowaniu sprawy z prawnikiem, zdecydowała się na wycofanie skargi i skierowanie sprawy do załatwienia polubownego w drodze rozmów z komendantem policji.

 

Zmiana decyzji pod wpływem możliwości ugody

Pan Piotr został zatrzymany przez policję w związku z zakłócaniem porządku na imprezie masowej. Po interwencji złożył skargę na funkcjonariuszy, oskarżając ich o bezprawne użycie pałki służbowej. Po otrzymaniu informacji, że jego skarga może wywołać postępowanie dyscyplinarne, zrozumiał, że nie dysponuje wystarczającymi dowodami, by potwierdzić swoje zarzuty. W rezultacie zdecydował się na wycofanie skargi, zwracając się bezpośrednio do funkcjonariusza prowadzącego sprawę z prośbą o zakończenie postępowania w ramach ugody.

Podsumowanie

Decyzja o złożeniu skargi na policjantów może wydawać się naturalną reakcją w sytuacji, gdy czujemy się niesprawiedliwie potraktowani. Jednak warto dobrze rozważyć wszelkie aspekty sprawy, takie jak koszty, czas oraz możliwe konsekwencje prawne. Zmiana decyzji i rezygnacja ze skargi może być uzasadniona, jeśli zależy nam na szybkim rozwiązaniu sytuacji bez konieczności wchodzenia w długotrwałe postępowanie sądowe. Ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultować się z prawnikiem oraz dokładnie zapoznać się z aktami sprawy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, zapewniając szybkie i skuteczne wsparcie w rozwiązaniu problemów prawnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »