• Data: 2023-06-30 Autor: Marek Gola
Dostałam wyrok dwóch lat w więzieniu, gdzie spędziłam ponad pół roku. Potem dostałam odroczenie na rok z powodu choroby psychicznej. Po operacji ręki jestem częściowo sparaliżowana. Co mogę zrobić, żeby nie trafić znowu do celi? Czy muszę dokończyć karę więzienia? Czekam na rehabilitację i przyjęcie do szpitala psychiatrycznego.
Zgodnie z art. 155 Kodeksu karnego wykonawczego jeżeli przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności trwała co najmniej rok, a skazany odbył co najmniej 6 miesięcy kary – sąd penitencjarny może warunkowo zwolnić skazanego z odbycia reszty kary na zasadach określonych w art. 77 Kodeksu karnego, przy czym zwolnienie może nastąpić w każdym czasie, bez ograniczeń wynikających z art. 78 i 79 Kodeksu karnego. Przepisu powyższego nie stosuje się, jeżeli kara lub suma kar pozbawienia wolności przekracza 3 lata. Na postanowienie, o którym mowa powyżej, przysługuje zażalenie.
Zachodzi jednak pytanie, w opisanym przez Panią przypadku mamy do czynienia z odroczeniem, czy przerwą? Pisze Pani odroczenie, ale z opisu wynika, że raczej jest to przerwa w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. Odbycie co najmniej 6 miesięcy kary dotyczy sytuacji odbycia kary w tym rozmiarze zarówno w całości, jak i w częściach, pod warunkiem, by łączny pobyt skazanego w zakładzie karnym był równy 6 miesiącom (S. Lelental, Komentarz…, 2010, s. 618; J. Lachowski, Warunkowe zwolnienie…, s. 270; G. Wiciński, Postępowania incydentalne…, s. 380). W doktrynie przeważa stanowisko, że na gruncie art. 155 § 1 chodzi o jedną przerwę trwającą nieprzerwanie przez jeden rok, choćby w jej przedmiocie sąd penitencjarny orzekał kilka razy, a nie o sumę kilku przerw, z których skazany korzystał.
Jak podkreśla się w literaturze: „Bez znaczenia pozostaje podstawa udzielenia przerwy – przepis art. 155 § 1 k.k.w. znajduje zatem zastosowanie zarówno wtedy, gdy przerwa została udzielona na podstawie art. 153 § 1 k.k.w., jak i art. 153 § 2 k.k.w., nie jest też istotne, czy roczny okres odroczenia przerwy wynikał z jednego postanowienia sądu penitencjarnego, czy przerwa w oparciu o przepis art. 153 § 2 w zw. z art. 151 § 3 była udzielana kilkakrotnie” (K. Dąbkiewicz, Kodeks karny wykonawczy. Komentarz).
O ile zatem ww. przesłanki są spełnione, o tyle nie widzę przeszkód, by powołać się art. 155 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego.
Pani Anna, skazana na dwa lata więzienia, po pół roku odbywania kary dostała przerwę z powodu ciężkiej choroby serca. Przerwa trwała ponad rok. W tym czasie przeszła operację i długą rehabilitację. Gdy sąd penitencjarny rozpatrywał jej sprawę, uznał, że spełnia warunki określone w art. 155 § 1 k.k.w. i zdecydował o warunkowym zwolnieniu z reszty kary.
Pan Marek po 8 miesiącach w zakładzie karnym otrzymał przerwę w karze z powodu poważnej depresji i myśli samobójczych. Leczył się w specjalistycznym ośrodku, a po roku odroczenia jego stan zdrowia wciąż wymagał terapii. Na wniosek obrońcy sąd penitencjarny uznał, że dalszy pobyt w więzieniu zagrażałby jego zdrowiu, więc zastosowano warunkowe zwolnienie.
Pani Katarzyna, po roku odbywania kary więzienia, przeszła skomplikowaną operację kręgosłupa. Została czasowo zwolniona z odbywania kary na 14 miesięcy. Jej stan zdrowia poprawiał się bardzo powoli, a lekarze przewidywali, że powrót do więzienia mógłby pogorszyć jej sytuację. Sąd uznał, że spełnia warunki do zwolnienia z reszty kary.
Osoba skazana na karę pozbawienia wolności, która odbyła co najmniej 6 miesięcy kary i miała roczną przerwę z powodu problemów zdrowotnych, może ubiegać się o warunkowe zwolnienie z dalszego odbywania kary. Sąd penitencjarny oceni, czy dalszy pobyt w więzieniu byłby niebezpieczny dla zdrowia skazanego i czy spełnione zostały wszystkie wymogi formalne. Warto skorzystać z pomocy prawnika, aby zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Jeśli potrzebujesz porady prawnej w sprawie odroczenia lub przerwy w odbywaniu kary więzienia, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Oferujemy profesjonalne doradztwo online, analizę Twojej sytuacji oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu zwiększysz szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i skuteczne wsparcie.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika