Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy podejrzany otrzymuje zawiadomienie o umorzeniu postępowania przez prokuraturę?

• Data: 2024-11-28 Autor: Katarzyna Bereda

Zostałem oskarżony przez partnerkę o przywłaszczenie komputera. Zgłosiła to na policję i zostałem przesłuchany. Po miesiącu dostałem informację telefoniczną od byłej partnerki, że sprawa została umorzona w prokuraturze. Mam sygnaturę akt sprawy od byłej partnerki, ale potwierdzenia umorzenia od niej nie dostałem ani jakiegoś umorzenia z prokuratury. Czy jako podejrzany powinienem dostać jakieś informacje od prokuratury?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy podejrzany otrzymuje zawiadomienie o umorzeniu postępowania przez prokuraturę?

Postanowieniu o umorzeniu postępowania

Jeżeli miał Pan status podejrzanego w sprawie – a wiec zostały Panu przedstawione zarzuty przez prokuratora lub funkcjonariusza policji – to powinien Pan otrzymać postanowieniu o umorzeniu postępowania, bowiem był Pan stroną postepowania. Jeżeli natomiast nie był Pan w sprawie podejrzanym, a został Pan przesłuchany jedynie w charakterze świadka – nie otrzyma Pan powyższego pisma, gdyż nie był Pan stroną postępowania.

Zgodnie bowiem z treścią art. 71 § 1 Kodeksu postępowania karnego „za podejrzanego uważa się osobę, co do której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów albo której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podejrzany a świadek w sprawie

Status podejrzanego osoba uzyskuje w momencie wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów (art. 313 § 1), a także w sytuacjach określonych w art. 308 § 2 oraz art. 325g. W orzecznictwie słusznie podkreśla się, że wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów nie można utożsamiać z jego sporządzeniem, gdyż wydanie postanowienia oznacza jego uzewnętrznienie. Aby uznać postanowienie za wydane, należy kumulatywnie spełnić trzy warunki, czyli: sporządzenie postanowienia, jego niezwłoczne ogłoszenie i przesłuchanie podejrzanego (np. post. SN z 24.4.2007 r.,  sygn. akt IV KK 31/07).

Sąd Apelacyjny w Katowicach przyjął, że „nie powinno budzić wątpliwości, iż wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów w rozumieniu art. 71 KPK oznacza jego sporządzenie, niezwłoczne ogłoszenie i przesłuchanie podejrzanego, w sytuacji jednak gdy podejrzany ukrywa się lub jest nieobecny w kraju, przez wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów należy rozumieć samo sporządzenie tego postanowienia” (sygn. akt II AKa 268/15).

Jeżeli ma więc Pan wątpliwość, proponuję udać się do komisariatu/komendy policji, która prowadziła sprawę, i ustalić, jaki jest etap sprawy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pan Marek został oskarżony przez sąsiada o uszkodzenie samochodu

Policja wszczęła postępowanie i przesłuchała go jako podejrzanego. Po dwóch miesiącach nie otrzymał żadnej formalnej informacji o losach sprawy. Dopiero po jego osobistym zapytaniu w prokuraturze dowiedział się, że postępowanie zostało umorzone z braku dowodów.

 

Pani Anna została wezwana na przesłuchanie w sprawie rzekomego zniszczenia mienia w biurze, w którym pracowała

Mimo iż była przesłuchiwana, nie otrzymała oficjalnych zarzutów. Po kilku tygodniach dowiedziała się od kolegi z pracy, że sprawa została zamknięta, a prokuratura nie przesłała jej żadnego dokumentu, ponieważ nie była formalnie podejrzaną.

 

Pan Tomasz został oskarżony o kradzież telefonu przez swojego byłego współlokatora

Po przesłuchaniu na policji czekał na dalsze informacje. Po czterech tygodniach dowiedział się od byłego współlokatora, że sprawa została umorzona, ale postanowienia o umorzeniu nie otrzymał. Dopiero po skontaktowaniu się z prokuraturą uzyskał oficjalną informację, że jako podejrzany powinien był dostać takie zawiadomienie.

Podsumowanie

Podejrzany w postępowaniu karnym ma prawo do otrzymania postanowienia o umorzeniu sprawy, jeśli formalnie przedstawiono mu zarzuty. W przypadku, gdy dana osoba była przesłuchiwana jedynie jako świadek, nie zostanie o tym poinformowana. Warto w razie wątpliwości skontaktować się z prokuraturą lub policją, aby uzyskać oficjalne potwierdzenie.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej online lub chcesz sporządzić pismo do urzędu lub sądu? Oferujemy szybkie i rzetelne porady oraz przygotowanie dokumentów dostosowanych do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555
2. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 marca 2007 r.,  sygn. akt IV KK 31/07

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »