• Data: 2022-08-19 Autor: Marta Wawrzyniak
Mam przekroczone 24 punkty karne, jednak policja nie zatrzymała mi dokumentu. Ostatnio dostałem informację ze starostwa o wszczęciu postępowania w sprawie zatrzymania prawa jazdy, skierowania na egzamin kontrolny i badanie psychologiczne. Pytanie: czy muszę deponować dokument w starostwie i czy mogę dalej prowadzić samochód do momentu przystąpienia do egzaminu kontrolnego? Czy po przekroczeniu 24 punktów, obligatoryjnie zabierają prawo jazdy?
Samo przekroczenie 24 punktów karnych nie powoduje automatycznej utraty prawa jazdy i nie jest konieczne przekazywanie dokumentu do starostwa powiatowego. W Pana sprawie zostało wszczęte postępowanie administracyjne, w toku którego starosta sprawdza, czy zachodzą przesłanki do zatrzymania Panu prawa jazdy, skierowania na egzamin kontrolny i badanie psychologiczne. Z uwagi na ilość otrzymanych punktów karnych, w oparciu o treść art. 99 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r. (Dz. U. 2011 r. Nr 30, poz. 151, t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1268), starosta jest zobligowany do wydania decyzji administracyjnej o skierowaniu kierowcy na:
W decyzji, które w Pana sprawie dopiero zostaną wydane, otrzyma Pan odpowiednie skierowania zawierające określony termin. Ich wydanie nie spowoduje jednak automatycznej utraty uprawnień do kierowania pojazdami i konieczności zwrotu dokumentu prawa jazdy. Jeżeli wywiąże się Pan z nałożonych obowiązków i dostarczy do starostwa stosowne zaświadczenia w zakreślonym terminie, wszystkie punkty karne na Pana koncie zostaną usunięte.
Decyzja administracyjna o zatrzymaniu prawa jazdy może zostać wydana dopiero w sytuacji, gdy nie przedstawi Pan w wymaganym terminie orzeczenia o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem czy zaświadczenia o odbyciu kursu reedukacyjnego. Decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami z powodu ilości punktów karnych jest wydawana wyłącznie, jeżeli kierowca dopuści się ponownego przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny (por. art. 103 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami). Wobec powyższego aktualnie nadal może Pan prowadzić samochód.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika