• Data: 2022-08-19 Autor: Marta Wawrzyniak
Mam przekroczone 24 punkty karne, jednak policja nie zatrzymała mi dokumentu. Ostatnio dostałem informację ze starostwa o wszczęciu postępowania w sprawie zatrzymania prawa jazdy, skierowania na egzamin kontrolny i badanie psychologiczne. Pytanie: czy muszę deponować dokument w starostwie i czy mogę dalej prowadzić samochód do momentu przystąpienia do egzaminu kontrolnego? Czy po przekroczeniu 24 punktów, obligatoryjnie zabierają prawo jazdy?
Samo przekroczenie 24 punktów karnych nie powoduje automatycznej utraty prawa jazdy i nie jest konieczne przekazywanie dokumentu do starostwa powiatowego. W Pana sprawie zostało wszczęte postępowanie administracyjne, w toku którego starosta sprawdza, czy zachodzą przesłanki do zatrzymania Panu prawa jazdy, skierowania na egzamin kontrolny i badanie psychologiczne. Z uwagi na ilość otrzymanych punktów karnych, w oparciu o treść art. 99 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r. (Dz. U. 2011 r. Nr 30, poz. 151, t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1268), starosta jest zobligowany do wydania decyzji administracyjnej o skierowaniu kierowcy na:
W decyzji, które w Pana sprawie dopiero zostaną wydane, otrzyma Pan odpowiednie skierowania zawierające określony termin. Ich wydanie nie spowoduje jednak automatycznej utraty uprawnień do kierowania pojazdami i konieczności zwrotu dokumentu prawa jazdy. Jeżeli wywiąże się Pan z nałożonych obowiązków i dostarczy do starostwa stosowne zaświadczenia w zakreślonym terminie, wszystkie punkty karne na Pana koncie zostaną usunięte.
Decyzja administracyjna o zatrzymaniu prawa jazdy może zostać wydana dopiero w sytuacji, gdy nie przedstawi Pan w wymaganym terminie orzeczenia o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem czy zaświadczenia o odbyciu kursu reedukacyjnego. Decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami z powodu ilości punktów karnych jest wydawana wyłącznie, jeżeli kierowca dopuści się ponownego przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny (por. art. 103 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami). Wobec powyższego aktualnie nadal może Pan prowadzić samochód.
Kierowca z Poznania
Pan Marek z Poznania otrzymał zawiadomienie o przekroczeniu 24 punktów karnych. Mimo to, nadal prowadził samochód, ponieważ policja nie zatrzymała mu dokumentu. Po kilku tygodniach dostał pismo z urzędu o konieczności przystąpienia do egzaminu kontrolnego i badań psychologicznych. Dopóki nie zakończył tych procedur, mógł legalnie kierować pojazdem.
Kierowca z Krakowa
Pani Anna z Krakowa przekroczyła limit punktów karnych i obawiała się, że od razu straci prawo jazdy. Policja nie zatrzymała jej dokumentu, a po kilku dniach dostała wezwanie na badania psychologiczne i egzamin kontrolny. Dzięki szybkiemu działaniu, zaliczyła oba sprawdziany i uniknęła utraty prawa jazdy.
Kierowca z Gdańska
Pan Tomasz z Gdańska, po otrzymaniu 28 punktów karnych, dostał pismo z urzędu o skierowaniu na kurs reedukacyjny i badania psychologiczne. Zlekceważył termin i nie dostarczył wymaganych zaświadczeń. W efekcie, starosta wydał decyzję o cofnięciu mu uprawnień do kierowania pojazdami.
Przekroczenie 24 punktów karnych nie oznacza automatycznej utraty prawa jazdy. Dopóki nie zostanie wydana decyzja administracyjna o cofnięciu uprawnień, kierowca może nadal prowadzić pojazd. Kluczowe jest jednak szybkie przystąpienie do wymaganych badań, kursu reedukacyjnego lub egzaminu kontrolnego. Terminowe spełnienie tych obowiązków pozwala uniknąć poważniejszych konsekwencji i zachować prawo jazdy.
Jeżeli masz wątpliwości dotyczące przepisów ruchu drogowego, punktów karnych lub procedur administracyjnych, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi doświadczeni prawnicy szybko i skutecznie odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą w przygotowaniu niezbędnych dokumentów oraz doradzą, jak uniknąć utraty prawa jazdy. Skontaktuj się z nami wygodnie bez wychodzenia z domu – zapewniamy rzetelne wsparcie na każdym etapie postępowania.
1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami - Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika