Czy można zostać skazanym zaocznie, mieszkając za granicą?

• Data: 2024-10-15 Autor: Marek Gola

Mieszkam od 6 lat za granicą, nie mam meldunku w Polsce od ok 5 lat. Czy jest możliwość, że pod moją nieobecność toczyła się sprawą karna, w której zapadł wyrok skazujący? Chodzi mi o to, czy można skazać kogoś bez przesłuchania i jego wiedzy. Chcę lecieć do Polski, ale nie daje mi spokoju fakt, że jest taka możliwość, że mogę mieć zarzut oszustwa.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy można zostać skazanym zaocznie, mieszkając za granicą?

Wystąpienie z wnioskiem do KRK

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, iż rozróżnić należy sytuację, kiedy osoba jest przesłuchiwana na etapie postępowania przygotowawczego, kiedy osoba jest słuchana jako podejrzany i wówczas nie ma przeszkód w wydaniu wyroku skazującego, od sytuacji, kiedy osoba w ogóle nie jest przesłuchiwana w toku postępowania przygotowawczego, a zatem nie jest jej stawiany zarzut i sąd osobę taką skazuje. Druga sytuacja jest niedopuszczalna. Celem jednak dowiedzenia się, jak wygląda sytuacja karna Pana osoby, najlepszym rozwiązaniem byłoby wystąpienie do KRK, z ostrożności przez pełnomocnika, z zapytaniem, czy wobec Pana jest prowadzone postępowanie karne i jest za Panem wydany list gończy (taka możliwość bez przesłuchania istnieje), czy też został wydany wyrok skazujący.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dane w rejestrze

„W Rejestrze gromadzi się dane o osobach:

1) prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;

2) przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;

3) przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii;

4) będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych;

5) wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;

6) nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub wychowawczo-lecznicze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2018 r. poz. 969), zwanej dalej »ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich«;

7) prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu;

8) poszukiwanych listem gończym;

9) tymczasowo aresztowanych;

10) nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich”.

O ile Pan sobie życzy za ustaleniu szczegółów, taką informację z KRK mógłbym od Pana uzyskać celem dalszego przesłania jej do Pana.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Oskarżenie o oszustwo i brak powiadomienia o postępowaniu
Jacek, od 7 lat mieszkający za granicą, dowiedział się przypadkiem od znajomego w Polsce, że toczyło się przeciwko niemu postępowanie karne o oszustwo. Nigdy nie został o tym poinformowany, ponieważ nie miał już polskiego adresu zameldowania. Sąd wydał wyrok skazujący, a Jacek dowiedział się o nim dopiero, gdy próbował odzyskać zaświadczenie o niekaralności, co utrudniło mu powrót do kraju i zmusiło do wynajęcia prawnika.

 

Postępowanie zaocznie w sprawie o zniesławienie
Maria mieszkała w Hiszpanii przez 6 lat, nie mając stałego adresu zameldowania w Polsce. W tym czasie, w Polsce toczyła się przeciwko niej sprawa o zniesławienie. Oskarżenia zostały wysunięte przez jej byłego pracodawcę. Sąd prowadził sprawę bez jej udziału i wydał wyrok, nie podejmując skutecznych prób doręczenia jej zawiadomień.

 

Wyrok za drobne przestępstwo skarbowe bez wiedzy oskarżonego
Adam, który od 5 lat prowadził działalność gospodarczą za granicą, został skazany za przestępstwo skarbowe po tym, jak sąd w Polsce uznał, że nie złożył odpowiednich dokumentów podatkowych. Adam nie był świadomy postępowania, gdyż od dłuższego czasu nie miał polskiego adresu i nikt nie próbował go skutecznie powiadomić. Dopiero po złożeniu zapytania w Krajowym Rejestrze Karnym dowiedział się o wydanym przeciwko niemu wyroku.

Podsumowanie

Istnieje możliwość, że osoba mieszkająca za granicą, bez stałego adresu w Polsce, może zostać skazana zaocznie, jeśli nie została skutecznie powiadomiona o toczącym się postępowaniu. Aby upewnić się, czy takie postępowanie miało miejsce, warto wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego o informację na temat ewentualnych wyroków lub poszukiwań. W razie potrzeby, można również skorzystać z pomocy prawnika, który sprawdzi stan prawny danej osoby.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, dostosowanych do Twojej indywidualnej sytuacji, aby skutecznie rozwiązać Twoje problemy prawne bez konieczności wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, a zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie na każdym etapie postępowania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich - Dz.U. 1982 nr 35 poz. 228

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »