• Data: 2024-12-21 Autor: Katarzyna Talkowska
Około 9 miesięcy temu z powodu podejrzenia o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zostało mi zatrzymane prawo jazdy. Procedura cyfrowa – dokumentu mi nie odebrano. Do winy się nie przyznałem, a zatrzymanie nie odbyło się w czasie prowadzenia pojazdu i sprawa została skierowana do sądu. Oczekuję na rozprawę. Czy w tej sytuacji mogę kierować pojazdem poza granicami Polski w krajach Unii Europejskiej?
Udzielając odpowiedzi na Pańskie pytanie, należy odnieść się do obowiązującej aktualnie dyrektywy 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy (przekształcenie) (Dz.U.UE.L.2006.403.18). W preambule tego aktu prawnego stwierdzono m.in.:
„1) Zasady dotyczące praw jazdy stanowią zasadnicze elementy wspólnej polityki transportowej, przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach i usprawniają swobodny przepływ osób osiedlających się w państwie członkowskim innym niż państwo członkowskie, w którym wydano prawo jazdy. Wobec znaczenia, jakie osiągnęły indywidualne środki transportu, posiadanie prawa jazdy należycie uznawanego przez przyjmujące państwo członkowskie wspiera swobodny przepływ osób oraz prawo przedsiębiorczości. Pomimo postępów osiągniętych w dziedzinie harmonizacji zasad dotyczących praw jazdy nadal istnieją zasadnicze różnice pomiędzy państwami członkowskimi w zakresie zasad dotyczących okresów, na jakie przedłużana jest ważność praw jazdy, oraz podkategorii pojazdów, które to zasady wymagały pełniejszego zharmonizowania w celu wsparcia realizacji polityk wspólnotowych.
2) W trosce o bezpieczeństwo ruchu drogowego państwa członkowskie powinny mieć możliwość stosowania własnych przepisów krajowych w zakresie cofnięcia, zawieszenia, przedłużenia okresu ważności i unieważnienia praw jazdy w stosunku do wszystkich posiadaczy praw jazdy, którzy mają miejsce zamieszkania na ich terytorium.”
Istotnym przepisem z punktu widzenia Pana zapytania jest art. 11 ust. 4 omawianego aktu, zgodnie z którym – państwo członkowskie odmawia wydania prawa jazdy osobie, której prawo jazdy podlega ograniczeniu, zawieszeniu lub cofnięciu w innym państwie członkowskim. Państwo członkowskie odmawia uznania ważności jakiegokolwiek prawa jazdy wydanego przez inne państwo członkowskie osobie, której prawo jazdy podlega ograniczeniu, zawieszeniu lub cofnięciu na terytorium wydającego państwa członkowskiego. Państwo członkowskie może także odmówić wydania prawa jazdy osobie ubiegającej się o prawo jazdy, której prawo jazdy zostało w innym państwie członkowskim unieważnione.
Wobec tego w aktualnej Pana sytuacji poruszanie się samochodem z zatrzymanym w naszym kraju prawem jazdy po państwach należących do wspólnoty jest nielegalne i karalne. Państwa członkowie wzajemnie respektują i przestrzegają wszystkich konsekwencji wynikających z prawa karnego w danym kraju. To z kolei przekłada się na zastosowanie na terenie danego państwa takiej samej kary dla kierowcy, jaką ten otrzymałby za brak uprawnień w kraju, w którym prawo jazdy zostało zatrzymane. Skoro informacja o zatrzymaniu prawa jazdy znajduje się w systemie, to kierując pojazdem w takiej sytuacji dużo Pan ryzykuje.
Natomiast interesujące są okoliczności zatrzymania dokumentu (tj. dokonania wpisu w systemie). Zatrzymanie nie powinno odbyć się w momencie: „podejrzenia popełnienia przestępstwa / wykroczenia”, ale w momencie, gdy zostałby Pan złapany na popełnieniu przestępstwa (wykroczenia), które uzasadnia takie zatrzymanie. Co mogę zatem podpowiedzieć w Pana sytuacji, to aby pisać do sądu wnioski o przyspieszenie rozpoznania sprawy z uwagi na to, że zatrzymanie Panu prawa jazdy powoduje daleko idące negatywne konsekwencje, np. nie może Pan wykonywać obowiązków zawodowych.
Wyjazd służbowy kierowcy międzynarodowego
Pan Adam, kierowca zawodowy, miał zatrzymane prawo jazdy w Polsce w związku z podejrzeniem prowadzenia pod wpływem alkoholu. W oczekiwaniu na rozprawę sądową podjął pracę w niemieckiej firmie logistycznej. Podczas rutynowej kontroli drogowej w Niemczech okazało się, że informacja o zatrzymaniu prawa jazdy widniała w systemie międzynarodowym. Niemiecka policja nałożyła na niego wysoką grzywnę, a pracodawca rozwiązał z nim umowę.
Turysta podróżujący kamperem
Pani Monika, oczekując na rozprawę w Polsce po zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości, wybrała się w podróż kamperem po Włoszech. Na jednym z parkingów doszło do stłuczki. Włoska policja, po sprawdzeniu dokumentów, stwierdziła, że prawo jazdy Moniki jest nieważne w wyniku zatrzymania w Polsce. Została ukarana mandatem i zmuszona do zorganizowania innego kierowcy, aby kontynuować podróż.
Studentka pracująca za granicą
Pani Ewelina, studiująca w Hiszpanii, straciła prawo jazdy w Polsce w wyniku podejrzenia o prowadzenie pod wpływem alkoholu, choć nie była w trakcie prowadzenia pojazdu. Nie chcąc rezygnować z pracy jako dostawczyni jedzenia, postanowiła kontynuować jazdę. Podczas kontroli drogowej hiszpańska policja skonfiskowała jej pojazd i nałożyła zakaz prowadzenia w całej UE, co znacznie utrudniło jej codzienne życie i studia.
Oczekiwanie na rozprawę w sprawie zatrzymania prawa jazdy w Polsce nie daje uprawnień do kierowania pojazdami w krajach UE. Informacja o zatrzymaniu dokumentu widnieje w systemach międzynarodowych, a prowadzenie pojazdu w takich okolicznościach może skutkować karami i dodatkowymi konsekwencjami prawnymi. Warto rozważyć złożenie wniosku do sądu o przyspieszenie rozpoznania sprawy.
Jeśli masz podobny problem prawny, nasi eksperci mogą przygotować dla Ciebie odpowiednie pismo lub udzielić porady online. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Dyrektywa 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika