Co robić, gdy w Polsce jestem poszukiwany?

Autor: Marek Gola

Jestem poszukiwany listem gończym na terenie RP. Zostałem pomówiony o sprzedaż narkotyku. Za granicą żyję już od 12 lat. Nigdy nie sprzedawałem żadnych substancji psychoaktywnych. Oskarża się mnie o sprzedaż w terminie, kiedy już w Polsce nie mieszkałem. Nie wydano europejskiego listu gończego z nakazem aresztowania. Znalazłem się w sytuacji, gdzie upłynął termin ważności mojego paszportu, a przebywam na stałe za granicą (Norwegia). Czy mogę się udać do ambasady polskiej w celu wyrobienia i odbioru paszportu polskiego? Czy nie zostanę aresztowany z uwagi na to, że Norwegia należy do strefy Schengen? Czy możliwe jest w ogóle wydanie mi paszportu? Za granicą prowadzę spokojne życie i mam rodzinę na utrzymaniu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Co robić, gdy w Polsce jestem poszukiwany?

Czy konsul może zatrzymać obywatela polskiego w czasie wyrabiania paszportu?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej

Odnosząc się Pana zapytania, w pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z art. 23 ust 1 ustawy „konsul:

1) wydaje obywatelom polskim paszporty lub inne dokumenty uprawniające do przekraczania granicy, wznawia ich ważność, dokonuje w nich zmian oraz je unieważnia;

2) udziela wiz;

3) wydaje zastępcze dokumenty podróży obywatelom innych państw oraz udziela wiz uprawniających do wjazdu do innych państw;

4) wydaje zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego;

5) rozpatruje wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy od decyzji o odmowie wydania wizy Schengen lub wizy krajowej;

6) przyjmuje zgłoszenia o utraconych lub uszkodzonych dowodach osobistych, znalezione dowody osobiste oraz przekazuje informacje o tych zdarzeniach organom gmin;

7) gromadzi i przechowuje dokumentację związaną z dowodami osobistymi oraz udostępnia ją uprawnionym podmiotom”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Sprawdź czy jesteś poszukiwany przez policję w Polsce ›

Ustawa o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej w sposób bardzo szeroka, a co najważniejsze dla Pana w sposób zupełny określa kompetencje konsula polskiego. W żadnym z przepisów ustawy nie wskazano na uprawnienie konsula do zatrzymania obywatela polskiego. Co prawda poza funkcjami określonymi w ustawie konsul może wykonywać inne funkcje przewidziane przez prawo i zwyczaje międzynarodowe, powierzone mu przez Ministra Spraw Zagranicznych, to jednak nie spotkałem się z sytuacją, kiedy konsul miałby uprawnienie do zatrzymania obywatela polskiego w czasie wyrabiania nowych dokumentów.

Praktyka jest następująca. Konsul, dowiadując się, że jest Pan poszukiwany np. europejskim nakazem aresztowania, zwraca się do lokalnej policji z wnioskiem o wszczęcie postępowania ekstradycyjnego. Innymi słowy nie tyle sam konsul może Pan a zatrzymać, bowiem takich kompetencji nie ma, ile powiadomi policję, by ta następnie Pana zatrzymała i wszczęła postępowania ekstradycyjne. W Pana przypadku przy braku ENA nie ma na dzień dzisiejszy takiej możliwości.

Zobacz też: Jak sprawdzić czy jestem poszukiwany w Polsce

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Jan od lat mieszka w Wielkiej Brytanii i prowadzi tam własny biznes. Pewnego dnia dowiaduje się, że w Polsce wystawiono za nim list gończy za przestępstwo, którego nie popełnił. Paszport Jana stracił ważność, więc udaje się do polskiego konsulatu po nowy. Konsul nie zatrzymuje go, ale informuje o możliwości powiadomienia polskich organów ścigania. Jan decyduje się skonsultować sprawę z prawnikiem przed podjęciem dalszych kroków.

 

Piotr, który mieszka w Niemczech, dowiaduje się, że jest poszukiwany w Polsce za rzekome oszustwo sprzed lat. Sprawdza w bazach policyjnych i potwierdza, że nie ma europejskiego nakazu aresztowania. Mimo to obawia się podróży do konsulatu. Po konsultacji z adwokatem składa wniosek o paszport za pośrednictwem pełnomocnika, unikając osobistej wizyty.

 

Marek od 15 lat mieszka w Norwegii i ma tam rodzinę. W Polsce wystawiono za nim list gończy za przestępstwo, którego nie popełnił. Gdy wygasa mu paszport, postanawia zasięgnąć rady prawnika. Dowiaduje się, że choć konsul nie może go zatrzymać, to może zgłosić sprawę lokalnej policji. Po konsultacjach składa wniosek o przedawnienie postępowania w Polsce, zanim podejmie próbę uzyskania nowych dokumentów.

Podsumowanie

Obywatel polski poszukiwany listem gończym na terenie RP może napotkać trudności przy wyrabianiu paszportu za granicą, ale sam konsul nie ma prawa go zatrzymać. Jeśli nie wydano europejskiego nakazu aresztowania, nie grozi mu automatyczna ekstradycja, jednak konsul może poinformować lokalne służby o jego statusie. Przed podjęciem działań warto skonsultować się z prawnikiem, sprawdzić swoją sytuację w polskich bazach policyjnych i rozważyć kroki prawne w celu wyjaśnienia sprawy. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia, aby uniknąć ryzyka zatrzymania i znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Oferta porad prawnych

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji prawnej i obawiasz się konsekwencji wynikających z bycia poszukiwanym przez polskie organy ścigania, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Ci zweryfikować status prawny, wyjaśnić możliwe konsekwencje oraz wskazać najlepsze rozwiązania. Oferujemy pełną dyskrecję, szybkie konsultacje i kompleksową analizę Twojej sytuacji, bez konieczności osobistej wizyty w kancelarii. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachowe wsparcie i podjąć świadome decyzje.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl