• Data: 2024-12-30 Autor: Karolina Grygorcewicz
Potrzebuję pomocy/porady w sprawie naruszenia nietykalności cielesnej dziecka. Syn lat 9 po zmroku szedł z kolegą osiedlem, które jest chronione i monitorowane. Zaatakował go jeden z dorosłych mieszkańców. Nie było uszczerbku na ciele. Sprawa zgłoszona na policję i od niej mam informację ustną, że została skierowana do prokuratury. Niestety od 3 miesięcy cisza. Dodam, że jest dorosły świadek zdarzenia, z którym policja rozmawiała jedynie przez telefon, nie wiem, czy został zabezpieczony monitoring z miejsca zdarzenia, o co prosiłam. Syn przeżył traumę i nie chciałabym, żeby sprawa ucichła. Co mogę zrobić, gdzie się dowiedzieć, czy coś w ogóle dzieje się w tej sprawie?
Na wstępie podkreślę, że niestety w aktualnych realiach prowadzonych spraw karnych i cywilnych okres oczekiwania na podjęcie pierwszych czynności może być wydłużony nawet do ok. 6 miesięcy – to zależy od m.in. stopnia obłożenia pracą danej jednostki. Oczywiście sprawom karnym nadaje się zdecydowanie szybszy bieg, choćby z uwagi na to, że niektóre czynności należy podjąć niezwłocznie.
Na pewno w pierwszej kolejności musiałaby Pani ustalić, na jakim etapie jest sprawa. W tym celu najlepiej niezwłocznie skontaktować się z funkcjonariuszem przydzielonym do Pani sprawy. W informacji, które Pani powinna posiadać, powinny znajdować się dane funkcjonariusza przydzielonego do sprawy, jeśli takowych nie ma, proszę zadzwonić na ogólny numer danego komisariatu/komendy i powołać się na sygnaturę sprawy – wówczas powinna być Pani odpowiednio przekierowana.
Czasem zdarza się tak, że w danym pokoju (funkcjonariusza, który zajmuje się Pana sprawą) nikogo nie ma, bo np. przebywa na czynnościach lub na urlopie, wówczas warto skontaktować się z centralą danej jednostki, żeby tę kwestię ustalić. Powyższe można załatwić telefonicznie lub pisemnie.
Tak czy owak ma Pani pełne prawo, aby dowiedzieć się, co się w sprawie dzieje, czy zostały przeprowadzone dowody, czy sprawa została przekazana do prokuratury. Ma Pani prawo uzyskać informację o stanie sprawy, przeglądać akta (po uprzednim umówieniu wizyty w tym celu), składać wnioski dowodowe i inne pisma w sprawie, jako przedstawicielka ustawowa małoletniego syna.
Zatem zalecam niezwłoczny kontakt z komendą/komisariatem celem ustalenia, na jakim etapie jest sprawa i gdzie znajdują się akta. Potem należy ustalić, jakie dowody zostały przeprowadzone w sprawie, i w tym celu najlepiej przejrzeć akta sprawy.
Jeśli okazałoby się, że wszystkie dowody zostały przeprowadzone, należałoby złożyć wniosek o niezwłoczne nadanie sprawie biegu i podjęcie dalszych czynności w sprawie.
Ustalanie stanu sprawy w postępowaniu cywilnym. Osoba, która złożyła pozew o rozwód, chce dowiedzieć się, kiedy odbędzie się pierwsza rozprawa. Po kilku miesiącach bez informacji kontaktuje się telefonicznie z sekretariatem sądu, podając sygnaturę sprawy. Dzięki temu udaje jej się ustalić, że sprawa została już przydzielona konkretnemu sędziemu, a w najbliższym czasie zostanie wyznaczony termin rozprawy.
Kontakt z funkcjonariuszem w postępowaniu karnym. Pokrzywdzony w sprawie o kradzież próbuje dowiedzieć się, jakie kroki podjęła policja. Dzwoni na komisariat, gdzie podaje numer sprawy i prosi o kontakt z funkcjonariuszem prowadzącym. Okazuje się jednak, że policjant przebywa na urlopie. W takim przypadku pokrzywdzony zostaje przekierowany do innego funkcjonariusza, który udziela mu podstawowych informacji o postępie w sprawie.
Złożenie wniosku o wgląd w akta sprawy. Rodzic, reprezentujący swoje dziecko w sprawie dotyczącej naruszenia nietykalności osobistej, chce sprawdzić, jakie dowody zostały zgromadzone. Kontaktuje się z prokuraturą, gdzie ustala odpowiednią osobę prowadzącą sprawę i umawia się na przeglądanie akt. Dzięki temu może ocenić, czy konieczne jest złożenie dodatkowych wniosków dowodowych.
Kontakt z osobami prowadzącymi sprawę jest kluczowy, aby poznać aktualny stan postępowania i dowiedzieć się o przeprowadzonych czynnościach. W postępowaniach karnych oraz cywilnych można kontaktować się telefonicznie lub pisemnie z odpowiednimi jednostkami, podając sygnaturę sprawy, aby uzyskać informacje na temat jej etapu oraz przeprowadzonych dowodów.
Oferujemy profesjonalne doradztwo prawne w zakresie kontaktu z organami prowadzącymi sprawy karne i cywilne. Zapewniamy pomoc w skutecznym uzyskaniu informacji o stanie postępowania, przeglądzie akt oraz składaniu odpowiednich wniosków dowodowych. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać wsparcie na każdym etapie Twojej sprawy.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika